Świąteczne skrzaty siedzą już pod choinką

Całe popołudnie coś wisiało w powietrzu ... do świąt raptem parę dni, więc zgodnie z zadaniem z rodzinnego kalendarza adwentowego, poszłam do piwnicy po pudła ze świątecznymi ozdobami 
Pudła znalezione, ale coś tknęło mnie, aby zajrzeć do pudła z szalikami ... Zajrzałam i przepadłam na cały wieczór. Tak się kończą moje wyprawy do piwnicy po pudła ze świątecznymi ozdobami ;-) 


Skrzaciki są bardzo proste w wykonaniu. Zrobienie jednego zajmuje około 5 minut - na prawdę ;-) 
Wszystko co jest potrzebne do ich zrobienia na pewno znajdziecie w domu. Nie trzeba się trzymać żadnych szablonów, im bardziej krzywa broda czy odrobinę skoślawiona czapeczka tym słodsze są nasze skrzaty. BTW czy widział ktoś idealnego skrzata? Przecież one raczej nie szyją ubranek u krawców i nie golą brody w profesjonalnym salonie haha ;-) Wszystkie niedociągnięcia w wyglądzie skrzata będą więc jak najbardziej mile widziane ;-) 


Świąteczny skrzat 

Co będzie nam potrzebne?
3 szaliki w różnych kolorach 
rajstopy lub inna tkanina w beżowym kolorze 
kawałek sztucznego futra 
sznurek sizalowy lub włóczka 
wypełniacz do maskotek 
ryż 

klej na gorąco 
nożyczki 

Dzianinowe szaliki, stare swetry, czy wełniane skarpetki świetnie nadadzą się na skrzata. Sztuczne futerko, którego użyłam to futerko z kaptura za małej kurtki, a jako wypełniacz możecie wykorzystać nieużywaną poduszkę. Taki DIY lubię - pełen recycling, nic się nie marnuje ;-) 

1. Ciałko 

Zaczynamy od wycięcia kwadratu na ciałko skrzata. Na jego środku umieszczamy ryż (dzięki takiemu obciążeniu skrzacik się nie będzie przewracał). Dodajemy trochę wypełniacza i formujemy kulę. Związujemy wszystko sznurkiem. 

2. Broda

Wycinamy trójkąt z futerka. Pełna dowolność ;-)  Przytwierdzamy brodę do ciałka skrzata za pomocą kleju na gorąco.

3. Nosek 

Jeśli nosek robimy z rajstop, kawałek wypełniacza opatulamy rajstopami i zabezpieczamy nurkiem. Jeśli korzystamy z innego materiału (u mnie byłą to nierozciągliwa beżowa tkanina) to postępujemy dokładnie tak jak przy formowaniu ciałka. Nosek przyklejamy do ciałka klejem na gorąco.

4. Nóżki i rączki - opcjonalnie 

Skrzaty bez nóżek i rączek wyglądają równie uroczo jak te z nóżkami i rączkami ;-) Jeśli robicie skrzaty z dziećmi wariant bez nóżek będzie dużo łatwiejszy. 

Łapki i nóżki robimy podobnie - zwijamy prostokąt z szalika i sklejamy brzeg, tak by powstała rurka. Do wnętrza rączki wkładamy, kawałek tkaniny na rękawiczki - zabezpieczamy klejem na gorąco. By uformować buciki można postąpić jak z nosem, a bucik przywiązać do nóżki sznurkiem. 

Nóżki i rączki przyklejamy do ciałka klejem na gorąco. 

5. Czapka

Wycinamy figurą na kształt trójkąta (nie musi być idealnie równy o prostych bokach ;-)). Boki czapeczki sklejamy, odwracamy czapkę na prawą stronę i w jej wnętrzu umieszczamy wypełniacz. Czapeczkę mocujemy do ciałka ;-) 

Skrzat gotowy. Edyta&Magda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz