Nie wszystkie pączki są do jedzenia - poduszka donut


Jak samodzielnie zrobić ozdobą poduszkęNiedawno przeprowadziłam się i wciąż urządzam nowe mieszkanie. Choć wszystkie meble stoją na swoich miejscach, to przede mną jeszcze mnóstwo pracy - trzeba dobrać dodatki. To one mają moim zdaniem największe znaczenie - zwłaszcza w pokoju dziecięcym.

Dobra baza to podstawa
Meble, ściany i podłoga to nasza baza - są neutralne, na wypadek gdyby przyszło mi do głowy coś zmieniać ;-) Choć wydaje nam się, że nasze dziecko uwielbia Kubusia Puchatka, Mischę czy Księżniczkę Zosię, to za kilka miesięcy pewnie okaże się, że jej/jego ulubieńcem jest już ktoś inny. Podobnie jest z kolorami, małe dziewczynki lubią zwykle kolor różowy, ale pod wpływem "nowych autorytetów" tj. koleżanek i kolegów, pewnie co najmniej kilka razy zmienią zdanie. Neutralna baza to w dziecięcych pokojach podstawa - klimat budujemy dodatkami - to najbezpieczniejsze podejście.

Ciągle zmiany, jak to w życiu
W naszym domu pokój, a teraz pokoje dzieci, to pomieszczenia, które najczęściej przechodziły metamorfozy. Pokój niemowlaka zmieniał się w pokój aktywnego malucha, później stał się pokojem przedszkolaka i ucznia.

Pamiętam dyskusje z moim 7-letnim synem, jaki jest jego wymarzony pokój. W styczniu miał to być pokój Star Wars, pod koniec lutego ewoluował do pokoju piłkarskiego, a na wiosnę były już pomysły pokoju laboratorium i Lego. Uff te dziecięce głowy pełne pomysłów ;-)

Mam nadzieję, że kilkunastolatki są bardziej stałe w swoich wyborach!

Czy właśnie tego potrzebujemy? 
Nie dajmy się zwieść specjalistom od marketingu ;-) Dzieci wcale nie potrzebują pokoju pełnego zabawek, tak będzie tylko więcej rzeczy do sprzątania! Częściej używajmy wyobraźni, a nie portfela.
Mniej zabawek oznacza mniej regałów i półek do przechowywania, a w ten sposób zyskujemy więcej przestrzeni do zabawy - tego właśnie potrzebujemy wszyscy! 

Poduszek nigdy za mało!
Poduszki ozdobne potrafią odmienić wnętrze. Pewnie zauważyliście, że w wielu sklepach dostępne są sezonowo poduszki na różne pory roku i okazje. Warto z tego korzystać, choć może wydaje się to nieracjonalne ;-)

Jak samodzielnie zrobić ozdobną poduszkę

Poduszka donut - czyli poduszka w kształcie pączka

Co będzie nam potrzebne?
Filc wełniany 50 cm na 100 cm (donut)
Dzianina dresowa 50 cm na 50 cm (polewa)
Kolorowy filc 1 mm grubości (posypka)
Nożyczki
Kreda krawiecka lub coś do szkicowania wykroju na tkaninach
Sznurek/włóczka
Maszyna do szycia (dla cierpliwych może wystarczy igła)
Nici zbliżone kolorystycznie do tkanin
Wypełniacz do poduszek (lub stare poduszki)
około 1,5 godziny ;-)

Jak samodzielnie zrobić ozdobną poduszkę


Filc składamy na pół wzdłuż dłuższego boku.
Wyznaczamy kształt poduszki:
- składamy tkaninę po przekątnych i wyznaczamy środek okręgu,
- rysujemy okrąg o promieniu 25 cm (Możemy to zrobić za pomocą sznurka: początek sznurka trzymamy w wyznaczonym punkcie, do jego końca przywiązujemy coś do pisania i rysujemy okrąg . Sznurek musi być naprężony).
-rysujemy okrąg o promieniu 7 cm,
-wycinamy wzdłuż narysowanych linii.Na dzianinie dresowej odrysowujemy kształt donuta (nasze koło z wyciętym środkiem) i szkicujemy kształt polewy. Wycinamy polewę.

Z kolorowego filcu wycinamy prostokąty o wymiarach 8 cm na 1,5 cm - to nasza posypka.

Jak samodzielnie zrobić ozdobną poduszkę


Szpilkami przypinamy polewę do donuta i ściegiem zygzakowym przyszywamy brzegi polewy do poduszki. Następnie przypinamy kawałki posypki do donuta i przyszywamy każdy ściegiem zygzakowym.

Jak samodzielnie zrobić ozdobną poduszkę

Wierzch donuta z polewą składamy lewą stroną z wykrojem spodu pączka. Zszywamy brzegi (po obwodzie większego koła), zostawiamy około 8 cm na tunel, którym będziemy umieszczać w poduszce wypełnienie.

Odwracamy donuta na prawą stronę i zszywamy po obwodzie małego okręgu - ściegiem zygzakowym.

Umieszczamy w poduszce wypełniacz i zszywamy ręcznie tunel. Gotowe!

Materiały na jedną poduszkę kosztują około 20 zł.

Zapraszamy na naszego Facebooka: www.facebook.com/kawalekdalej.


Jak samodzielnie zrobić ozdobną poduszkę


Łóżko hemnes w pokoju dziecięcym

Łóżko Hemnes w pokoju dziecięcym

Edyta&Magda

2 komentarze:

  1. Naprawdę szyjesz jeszcze ? Ja Cię ! Kobieto kiedy, jak i gdzie ? 😃 No podziwiam ! Poduchy bardzo słodkie 😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko jest dla ludzi ;-) szyję tylko czasem, bo nie chcę się trzaskać po nocach ;D Dzięki za miłe słowa o poduchach, na pewno jeszcze kilka poduch zrobię. Po przeprowadzce mam deficyty poduszkowe. M

      Usuń